Yazılım

Web Tabanlı Uygulamalar

7.05.2021 0 Yorum 418 Beğeni

Bugünkü yazımızda size web tabanlı uygulamalardan bahsedeceğim.

Hemen hemen her sektörde artık teknolojinin varlığı yadsınamaz bir gerçek. Teknoloji geliştikçe var olan sistemlere yenileri ekleniyor, hayatımız daha da kolaylaşıyor.

Eskiden disketler, sonrasında CD'ler ile bilgisayarlarımıza yüklediğimiz programlar artık web tabanlı olarak sunucularda çalışır hale geldi.

WEB TABANLI UYGULAMALAR NEDİR?

Kısaca bilgisayarımıza bir yükleme gerektirmeden web ortamında çalışan uygulamalara denir. Tüm programlamalar sunucu tarafında yapılır, kullanıcı sadece ön yüzü görür. 

FAYDALARI NEDİR?

Bunu bir örnekle açıklamak en güzeli olacaktır.

50 bilgisayar kullanıcılı bir şirketiniz var ve bu bilgisayarlar için bir program geliştirttiniz. Öncelikle Programın her bilgisayara ayrı ayrı yüklenmesi gerekiyor. Yükleme işlemi yapılan bilgisayarın kaynaklarının program ile uyumlu olması gerekiyor. (Örn. işletim sistemi, gerekli bazı paket programlar vs.) Yükleme işlemi bitti ve bir problem görünmüyor. İleriki dönemlerde bir geliştirme/hata ayıklama işlemi yapmak istediğinizde tekrar bu 50 bilgisayarda güncelleme işlemlerini yapmak ne kadar uzun sürer değil mi?

Web tabanlı uygulamalarda bunun önüne geçiyoruz. Tek bir sunucu, tek bir program, tek bir veri tabanı, aktif bir internet bağlantısına sahip olan istenildiği kadar kullanıcı. Programda yeni bir özellik geliştirmek istenildiğinde sadece sunucuda bu işlemin gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. 

Masaüstü programlardaki güvenlik açıkları, web tabanlı uygulamalarda minimuma indirgenmiştir. Sunucu güvenliğini sağlamak yeterli olacaktır. İnternette dolaşan crack'li uygulamaları siz de görmüşsünüzdür. Masaüstüne program yüklemek demek, istenildiğinde tüm kodlara erişilebilir olması demektir. Büyük güvenlik açığı..

Web tabanlı uygulamalar platform bağımsızdır. Yani ister bilgisayarınızdan, ister tabletinizden, ister cep telefonunuzdan erişmek isteyin, programınız elinizin altında olacaktır.

İşletmenize özel çözümler için firmamız ile iletişime kurabilir, aklınızdaki uygulamayı hayata geçirebilirsiniz.


Beğen
Bilgi paylaştıkça çoğalır. Yazımızı paylaşmak ister misiniz?

Buffer Digg Email Facebook Google LinkedIn Pinterest Print Reddit StumbleUpon Tumblr Twitter VK Yummly

0 Yorum

Yorum Bulunamadı

Yorum Bırakın - E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır


SİZİ DİNLİYORUZ

Formumuzu Doldurun

En Kısa Sürede İletişime Geçelim

5+2 = ?